
Bushido kendo klub






Kendo Technikák:
A kendo technikák voltaképpen nagyon egyszerűek, noha megtanulni meglehetősen nehéz őket és mindegyiket lépésről lépésre kell elsajátítani.
A kendo technikákat két fő csoportra lehet osztani:
-
shikake waza
-
oji waza
A waza jelentése technika. Mielőtt azonban a technikákat sorra vennénk egy pár szó még ejteni kell néhány alapvető dologra. Az európai vívással ellentétben a kendoban csak 4 felületet lehet támadni. A fejet(men), a csuklót, illetve alkart(kote), a törzset(do), és a torkot(tsuki). Előbbi három vágásként, utóbbi szúrásként ér találatot.
Shikake waza:
Az a technika, amit te indítasz, vagyis te vagy, aki a támadást kezdeményezi.
Renzoku waza:
Jelentése: egymást követő támadások
Pl.: kote-men, amely egyike azoknak a támadásoknak, amit egy kendos sokat használ.
Ha két támadást hajtasz végre azt ni-dan waza-nak nevezik. Ha háromszor támadsz (pl.:kote- men-do), azt san-dan waza-nak hívják. Felmerülhet a kérdés, miért kell többször támadni?
-
nem találtunk elsőre, vagy az első támadásunk nem volt találat értékű
-
az első vagy második vágás csak csali
Harai waza:
Ennél a technikánál elütöd az ellenfeled shinaiját valamilyen irányba (balra, jobbra, fel, le).
Ezt rendszeresen használják arra, hogy megnyissanak egy rést az ellenfélen és ezt követve támadjanak.
Harai-kote és harai-men gyakran használt technika a kendoban.
Debana waza:
Jelentése: „éppen kezdetkor”
Amikor ellenfelünk támad biztos, hogy lesz olyan felület rajta, ami támadható. Ebben a pillanatban kell alkalmazni ezt a technikát, melynek legnagyobb nehézsége az időzítés.
Hiki waza:
Jelentése: hátrafelé haladni
Ezt a technikát legtöbbször tsuba-zeri-ai-ból(egy testközeli távolság, ahol a két kendos kardja függőlegesen összeér) vagy olyan helyzetből használjuk, amikor ellenfelünkhöz olyan közel helyezkedünk el, hogy a vágást csak hátralépve lehet pontosan kivitelezni.
Katsugi waza:
A katsugi főnév a katsugu szóból ered, melynek jelentése „vállhoz emelni”. Tehát a katsugi waza-nál a shinaiodat a bal válladhoz emeled és támadsz. Ezt a technikát leginkább akkor érdemes használni, amikor nem találsz rést az ellenfeleden azután sem, hogy mindent próbáltál, mert abban a pillanatban, hogy alkalmazod ezt a technikát neked is azonnal lesz támadható pontod.
Maki waza:
A maki wazá-nál egy előre történő spirális mozgással megakasztod az ellenfél shinaiját a te shinaioddal és felfelé vagy lefelé perdíted. Ha ezt a technikát a megfelelő időben a megfelelő erővel hajtod végre, ki tud csavarni a shinait az ellenfeled kezéből.
Oji waza:
A shikake waza-val ellentétben itt az ellenfeled támad először és te erre reagálsz. Az oji waza az alapvető ellentámadó technikák gyűjtőneve. Noha te reagálsz az ellenfél támadására, nem szabad, hogy a menekülés állapotába kerülj. Mielőtt az oji waza-t végrehajtod meg kell nyerned az elmében történő csatát. Más szóval arra kell késztetned az ellenfeledet, hogy úgy vágjon, ahogy te akarod.
Nuki waza:
Lényege, hogy ez ellenfél vágását elkerülöm egy lépéssel, vagy pl. kéz fel-le emelésével és visszatámadok.
Suriage waza:
Jelentése: „dörzsölni, súrolni”
Lényege, hogy ez ellenfél shinaiját a vágáskor elvezetem az én shinaiommal úgy, hogy a két kard csak szinte súrolja egymást és ezután a keletkezett résre támadok. A suriagéknak két fajtája van aszerint, hogy a technikát a shinai melyik oldalán hajtjuk végre.
-
omote (a shinai bal oldala)
-
ura (a shinai jobb oldala)
Kaeshi waza:
Azt ellenfél shinaiját a vágáskor valamelyik oldalról hárítom és az ellenkezőn támadok vissza.
Uchiotoshi:
Jelentése: „leütni”
Az uchiotoshinál elütöd ez ellenfél kardját és ugyanazzal a lendülettel megvágod őt.
Az uchiotoshi Nagyon ritka technika a modern kendoban, mivel a vágások túl kicsik ahhoz, hogy használni tudd.
Egyéb kendo technikák:
Vannak egyéb technikák, amelyek itt most nem kerültek említésre (pl.: katate waza) ennek oka, hogy ezek annyira haladó technikák, hogy amennyiben nem birtokolsz 4 dant vagy nagyobb fokozatot a kendoban, akkor ezek miatt még nem kell aggódnod. A technikák teljes felsorolását keresd lejjebb.
Felhasznált forrás: www.kendo-guide.com





